Η Γνώμη του 10%

«Αν δεν τα βρίσκεις στο σεξ, τέλεια να είναι όλα τα άλλα...»

Η γνώμη του 10%

Ο Γιώργος Μαρνελάκης μιλά στον Σταύρο Θεοδωράκη για την ομοφυλοφιλία του.

Αναδημοσίευση από Τα Νέα (13 Φεβρουαρίου 2010)


03-03Στο διαμέρισμά του στα Πατήσια όλα είναι όμορφα και τακτοποιημένα. 

Μόνο οι γλάστρες στα μπαλκόνια έχουν πέσει από τον πρωινό αέρα. Διπλό κρεβάτι αλλά πουθενά γυναίκα. Δύο άντρες που φιλιούνται είναι καρφιτσωμένοι στην πόρτα. Ο Γιώργος Μαρνελάκης εδώ και τρία χρόνια διδάσκει για το φύλο και τη σεξουαλικότητα στην Αρχιτεκτονική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και στο Μεταπτυχιακό της Αθήνας. Το δικό του φύλο το αποφάσισε οριστικά ο ίδιος όταν ήταν 18 χρονών και πήρε το καράβι για την Αθήνα.

Πάντα ήσουν ομοφυλόφιλος;

Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, ναι. Αν και μου πήρε κάποιο χρόνο να το παραδεχτώ. Όταν έφυγα από την Κρήτη και ήρθα στην Αθήνα έκανα το καθοριστικό βήμα.

Σχέσεις με γυναίκες δεν πρόλαβες να έχεις;

Υπήρχε ένας πειραματισμός, όταν ήμουν έφηβος, αλλά... ουσιαστικά όχι.

Οι γονείς σου πώς το αντιμετωπίζουν;

Κοιτάνε αλλού. Δηλαδή δεν είδα, δεν ά κουσα, δεν ξέρω, δεν... 

Το θεωρούν ακόμα μια νεανική τρέλα;

Δεν ξέρω πώς ακριβώς το έχουν στο μυαλό τους. Ίσως ως μια φάση που θα περάσει. Ίσως δεν ταιριάζει στην εικόνα που έχουν για μένα.

Οι γονείς του φίλου σου το ξέρουν;

Ναι, τώρα ξέρουν. Το έχουν δεχτεί πιο ομαλά απ΄ ό,τι οι δικοί μου γονείς.

Πιστεύεις στους εφήμερους έρωτες ή στις σταθερές σχέσεις;

Τα τελευταία 5 χρόνια έχω σταθερή σχέση, αλλά είναι ανοιχτή σχέση. Δηλαδή είναι επιτρεπτό και σ΄ εμένα και στον φίλο μου να κάνουμε και φάσεις.

Της μιας νύχτας,ας πούμε.

Και της μιας νύχτας. 

Υπάρχουν ρόλοι σε ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι;

Υπάρχουν περιπτώσεις που ο καθένας έχει έναν σταθερό ρόλο και υπάρχουν και σχέσεις όπου εναλλάσσονται συνεχώς οι ρόλοι. Ή άλλες φορές ένα άτομο έχει διαφορετικούς ρόλους ανάλογα με το ποιον έχει α πέναντί του.

Πώς το ονομάζεις αυτό που ζεις; Αγάπη; Έρωτα;

Εγώ νομίζω ότι έχω φτάσει στην αγάπη. Δηλαδή, ακόμα και αν φύγει ο έρωτας, ακόμα και αν χωρίσω με τον φίλο μου, θα τον αγαπώ για πάντα.

Το σεξ είναι το καθοριστικότερο στη σχέση σας;

Αν δεν τα βρίσκεις στο σεξ, τέλεια να είναι όλα τα άλλα, τελείωσε.

Αν επιτραπεί ο γάμος των ομοφυλοφίλων, θα παντρευτείς;

Δεν έχω κανέναν ιδιαίτερο λόγο να παντρευτώ, αλλά αν πάθει κάτι ο φίλος μου, θα ήθελα να μπορώ να τον επισκεφτώ στο νοσοκομείο. Ή θα θέλαμε να μπορούσαμε να διαχειριστούμε από κοινού την όποια περιουσία... Για τέτοια πρακτικά πράγματα, μόνο γι΄ αυτά, θα έμπαινα στη διαδικασία να το σκεφτώ.

Οι φοιτητές σου, φαντάζομαι, ξέρουν πως είσαι ομοφυλόφιλος.

Δεν έχω μπει ποτέ μέσα και να πω «Καλημέρα σας, είμαι ομοφυλόφιλος», αλλά δεν έχω κάνει και καμία κίνηση να το κρύψω. Νομίζω όμως ότι αν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει αυτή την πληροφορία, το πιάνει σχετικά εύκολα.

Έχεις αντιμετωπίσει προβλήματα;

Θα έλεγα πως όχι. Υποθέτω ότι πίσω από την πλάτη μου λέγονται διάφορα. Εγώ βέβαια δεν παρουσιάζω καμία προκλητική εικόνα ώστε να υπάρξουν ακραίες αντιδράσεις.

Θα άλλαζες κάτι στην κοινωνία;

Αν θα άφηνα κάτι όρθιο πρέπει να με ρωτήσεις, όχι αν θα άλλαζα κάτι. Έτσι δεν είναι;

Διαβάστε επίσης:

Γιώργος Μαρνελάκης: Η αρχιτεκτονική της σεξουαλικότητας

  • Δημιουργήθηκε στις

Το περιεχόμενο αυτής της σελίδας του 10% χορηγείται με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού-Μη Εμπορική Χρήση-Όχι Παράγωγα Έργα 4.0 Διεθνές.
Άδεια Creative Commons

web+programming makebelieve

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 128 guests και κανένα μέλος