Η Γνώμη του 10%

Ωχ, το παιδί μου μού βγήκε ανώμαλο!

helpline parents articleτου Λύο Καλοβυρνά

  • Φοβάμαι ότι ο γιος μου είναι … απ’ αυτούς.
  • Τι έκανα λάθος και μου βγήκε το παιδί ανώμαλο;
  • Γιατί η κόρη μου ντύνεται σαν αγόρι;
  • Είδα τον γιο μου να φιλιέται μ’ ένα φίλο του.
  • Η κόρη μου μού είπε ότι της αρέσουν οι γυναίκες.
  • Νομίζω ότι το παιδί μου είναι ομοφυλόφιλο. Πώς να το βοηθήσω;
  • Τι να κάνω που ο γιος μου κάνει παρέα μόνο κορίτσια;
  • Ο μεγάλος μου γιος είναι γκέι. Ν’ ανησυχώ και για τον μικρό;

Ως γονιός πρέπει να ξέρεις ότι τα γκέι παιδιά που απορρίπτονται από τους γονιούς τους έχουν υψηλότερα ποσοστά αυτοκτονιών, κατάθλιψης, επικίνδυνου σεξ και χρήσης ναρκωτικών σε σύγκριση με τα γκέι παιδιά που η οικογένειά τους τα αποδέχεται.

Σε αυτά τα πορίσματα καταλήγει μια επιστημονική έρευνα που δημοσιεύτηκε τον Ιανουάριο του 2009. Είναι η πρώτη έρευνα που συνδέει την παιδική αυτοκτονία και τη χρήση ναρκωτικών με την απόρριψη από τους γονείς.

Επίσης το παιδί σου πιθανώς αντιμετωπίζει λεκτική βία (κοροϊδίες, κράξιμο, διάδοση φημών) στο σχολείο. Οι παρενοχλήσεις στο σχολείο και την οικογένεια λόγω σεξουαλικής διαφορετικότητας συνδέονται με τις αυτοκτονίες ομοφυλόφιλων παιδιών.[1] Οι ομοφυλόφιλοι έφηβοι έχουν:

  • τουλάχιστον τρεις φορές περισσότερες πιθανότητες να κάνουν απόπειρα αυτοκτονίας.
  • πέντε φορές περισσότερες πιθανότητες να χρειαστούν φάρμακα για κατάθλιψη.
  • δυόμισι φορές περισσότερες πιθανότητες να προκαλέσουν αυτοτραυματισμούς.[2]

Ευτυχώς, δεν χρειάζεται να βρεις λύση μόνος σου! Τηλεφώνησε στο 1528. Ειδικοί ψυχολόγοι και σύμβουλοι θα σε ακούσουν και θα σε βοηθήσουν και να βρείτε λύσεις μαζί.

Τηλεφώνησε στο 1528 Δευτέρα με Παρασκευή από τις 12:00 το μεσημέρι μέχρι τις 20:00 το βράδυ.

Η γραμμή λειτουργεί από την ΟΛΚΕ (Ομοφυλοφιλική Λεσβιακή Κοινότητα Ελλάδας), με χρηματοδότηση της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς.

Βοήθησε το παιδί σου. Με το να μην κάνεις τίποτα κάνεις ζημιά.

1528 Γραμμή Υποστήριξης για τη Σεξουαλική Διαφορετικότητα

Διάβασε επίσης:

Αμαρτίες γονέων – αυτοκτονίες παιδιών



[1]Bontempo, D., & D’Augelli, R. D, (2002) Effects of At-School Victimisation and Sexual Orientation on Lesbian, Gay, or Bisexual Youths’ Health Risk Behaviour Journal of Adolescent Health. 2002; 30; 364-374

Meyer I.H. (1995) Minority stress and mental health in gay men. Journal of Health and Social Behaviour, 36, 38-56

Rotheram-Borus, M.J., Hunter, J., & Rosario, M. (1994) Suicidal behaviour and gay-related stress among gay and bisexual male adolescents.  Journal of Adolescent Research, 9, 498-508.

[2] Έρευνα του Υπουργείου Παιδείας της Βόρειας Ιρλανδίας: YouthNet (2004) ShOut: Research into the Needs of Young People in Northern Ireland who Identify as Lesbian, Gay, Bisexual and/or Transgender. Belfast: YouthNet

 

  • Δημιουργήθηκε στις

Το περιεχόμενο αυτής της σελίδας του 10% χορηγείται με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού-Μη Εμπορική Χρήση-Όχι Παράγωγα Έργα 4.0 Διεθνές.
Άδεια Creative Commons

web+programming makebelieve

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 57 guests και κανένα μέλος