Η Γνώμη του 10%

Athens Pride 2009: The bloggers' view.

Λίγο πριν την λήξη του Ιουλίου και την απόδραση όλων μας σε κοντινές ή μακρινές παραλίες συγκεντρώσαμε μερικά από τα πιο ενδιαφέροντα κείμενα που ακολούθησαν μετά το Athens Pride 2009.  Απόψεις και όψεις από bloggers που για πρώτη φορά πήραν μέρος στην πορεία της gay υπερηφάνειας αλλά και από bloggers που έχουν παρακολουθήσει όλα τα προηγούμενα Pride, έχοντας φτάσει στο σημείο να φιλοσοφήσουν για την πορεία του Athens Pride. Για μας η συμμετοχή από μόνη της έχει αξία, αλλά είναι καλό να υπάρχει και ο προβληματισμός, για να πηγαίνουν τα πράγματα λίγο παραπέρα.

 

 


 

λεσβία proud στο athens pride

__1

 

Ήμουν απ' το πρωί στη γύρα. Πήγα κάτι ψιλούδια στο νέο σπίτι ,
μετά ψώνια στο μάρκετ, έφαγα ένα τρίωρο στο κομμωτήριο για
κούρεμα-βαφή- ανταύγειες -χτένισμα , το μεσημέρι στη Βάρκιζα
για κρασάκι με συναδέλφους, μετά σπίτι για ντους . Έκρινα, πως
μιας και θα τα ταλαιπωρούσα , έπρεπε να δώσω εκ των προτέρων
μια περιποίηση στα πόδια μου. Μασαζάκι και βάψιμο νυχιών κι
ήταν έτοιμα για βάδην και χορό.
Κόντευε 6 κι ήμουν στο μετρό του ΑΓ. Δημητρίου.
Έριξα μια ματιά στην κοπελιά απέναντί μου. Το 'λουκ' της έδειχνε
πως μάλλον έχουμε τον ίδιο προορισμό αλλά μου φάνηκε πολύ
συνεσταλμένη και μικρή για κάτι τέτοιο. Στάση 'Πανεπιστήμιο'.
Η παρέα περίμενε στα starbucks.
Η πλατεία από κατω ήταν γεμάτη κόσμο. Πολύ κόσμο!
Το πρώτο μου gay pride !
..............
Ήταν αληθινά μια μοναδική εμπειρία! Ένιωσα αφάνταστα όμορφα.
Ναι , είχε πάααρα πολύ κόσμο! Περίμενα να δω καμια πεντακοσαριά
άτομα κι αντίκρισα ένα πλήθος που γέμισε την πλατεία και το δρόμο.
Ένα πλήθος γοητευτικών ανθρώπων που χαμογελούσε και χόρευε!
Στα άρματα τα αγόρια και τα κορίτσια δε σταμάτησαν να λικνίζονται
ούτε λεπτό. Τα συνθήματα των κοριτσιών με τις ντουντούκες ήταν
πολύ αστεία κι ευρηματικά! Παλμός , ευφορία , γέλια !
-'' Ποιος είναι ανώμαλοοοος;''
- ''Εγώωωωωω''
Ναι, πέρασα από την πλατεία συντάγματος χορεύοντας μαζί με
χιλιάδες χαρούμενους κι υπερήφανους ομοφυλόφιλους.
Ήταν μοναδικό το συναίσθημα να βλέπεις τόσα νέα παιδιά, ( μα
που ήταν κρυμμένες αυτές οι γλυκύτατες λεσβιούλες; ) να
παρελαύνουν χορεύοντας και τραγουδώντας. Είδα μητέρες
με τα παιδιά τους , μία με το μπέμπη στο καροτσάκι να περπατάει
με ρυθμό και να τραγουδάει από την αρχή ως το τέλος της παρέλασης.
Είδα ανθρώπους να χειροκροτούν από πεζοδρόμια και μπαλκόνια.
Ο φίλος δίπλα μου φορώντας μια κονκάρδα που έγραφε ''είμαστε
όλες λεσβίες '' , μου λέει πως δεν περίμενε να έχει τόση ζωντάνια
και κέφι η εκδήλωση. Ούτε γω. Περνώντας από τη βουλή είδα
μια αστυνομικίνα ανάμεσα στα ματ που μας ''φυλούσαν'' και
της έγνεψα να έρθει μαζί μας.
Είμαι σίγουρη πως ήταν σε λάθος πλευρά το κορίτσι.

Έκανε 'μπαμ'! Της φώναξα :
- 'Μωρό μου του χρόνου να κανονίσεις να πάρεις ρεπό για να είσαι
μαζί μας αυτή τη μέρα !'' Η διπλανή μου κάγχασε:
-'' Μα είναι μπατσίνα''
- ''Δεν είναι γλύκα όμως οι γυναίκες με στολή;'' αντιγύρισα .
Εισέπραξα γέλια κι επευφημίες από τις συμπορευόμενες.
Επιστρέφοντας στην πλατεία ανέβηκα σε ένα κράσπεδο και κοίταξα
την πορεία . ''Θεε μου , σκέφτηκα .Καλέ, είμαστε πολλές ''.
Κι οπς! Να η κοπελίτσα του μετρό ! Με τη σημαία του ουράνιου
τόξου να χορεύει. Πόσο την αδίκησα ...
Κάποια στιγμή έχασα την παρέα . Είδαν κανάλια και κάμερες
κι ακολούθησαν πεζοδρομιακώς . Συνέχισα με μια απίστευτη
κοριτσοπαρέα. Αν δείξει το star πλάνα από το φεστιβάλ , να
ξέρετε , συγγενείς και φίλοι, πως η λεσβία με το πράσινο μπλουζάκι
και τη ροζ σφυρίχτρα, δε μοιάζει σε μενα. Ήμουν εγώ .
- Κι αν σε δούνε γνωστοί; (gay συνάδελφος)
- Ε, θα πω , 'ναι ήμουν εκεί' . Και θα είμαι κάθε χρόνο από δω και
στο εξής. Είναι ωραία γμτ .
Μείναμε στην πλατεία ως το τέλος , σχεδόν μιάμιση φύγαμε.
Ακούσαμε το Τζιμη Πανουση, χορέψαμε, ήπιαμε καθαρά
και φτηνά ποτά , φάγαμε , γνώρισα κόσμο (μα όλοι οι εκπαιδευτικοί
της Ελλάδας ομοφυλόφιλοι είναι; ) απολαύσαμε μια πανέμορφη
βραδιά σε ένα str8 friendly περιβάλλον κι ένωσα περήφανη.
Είναι άλλη η αίσθηση να είσαι μαζί με χιλιάδες ανθρώπους που
ξέρεις τι καταπίεση και ειρωνεία εισπράττουν καθημερινά στις
δουλειές , στον κοινωνικό περίγυρο, στην οικογένεια.
Κάποιοι χτες βράδυ αποφασίσαμε να είμαστε εκεί ανταποδίδοντας
με τραγούδια, χαμόγελα και χορό στη χλεύη . Σκέψου να
τολμούσαν κι άλλοι. Οι δεκάδες χιλιάδες άλλοι που απλά
δίστασαν ή ''δεν είχαν παρέα για να πάνε''...

Όχι δεν είχα αγωνιστική διάθεση 'Μπουμπουλίνας'

χτες. Παιδική διάθεση είχα .Σαν να ήμουν μικρό παιδί

εκδρομή σε ένα λιβάδι ολόσπαρτο με πολύχρωμα λουλούδια ,

ένιωθα. Και το διασκέδασα με την καρδιά μου !
..................
Στο ταξί μπαίνοντας ο μεσήλιξ ταρίφας με ρωτά :
-Τι εκδήλωση είχε σήμερα εδώ , κυρία μου;
- Οι ομοφυλόφιλοι της Αθήνας είχαν φεστιβάλ .
-Οι πούστηδες;
- Κι οι πλακομούνες , κύριε .
Γύρισε και με κοίταξε. Χαμογέλασε.
- Ωραία περάσατε;
-Τέλεια!
-Πάντα τέτοια , μαντάμ .
- Να είστε καλά!

.....................
tips
Κορίτσια, το σάνδαλο με τακουνάκι δεν ενδείκνυται για παρέλαση
στο gay pride! Κάτι ήξεραν αυτές που φόραγαν' σταράκια' .
Έχω φουσκαλίτσες στα πόδια και πονάνε...
.......................
Συγχαρητήρια στους διοργανωτές! Μπράβο στους εθελοντές κι
εθελόντριες ,στα 50 αγόρια και κορίτσια που βοήθησαν να
πραγματοποιηθεί αυτή η δυνατή εκδήλωση. Μπράβο στην
πολύχρωμη ανθρωποθάλασσα , που βγήκε στο δρόμο!
Ήμασταν όμορφες χτες. Όλες!
Πάντα τέτοια , φίλες και φίλες ! :)

Αναρτήθηκε από πέμπτη εποχή, 14/6/09

[http://melaxroinimarmarigi.blogspot.com/2009/06/proud.html]

 


 

WEEEEE DID IT..... !!! !!! !!! !!!

mailo_1Καλημέρα σε όλους και όλες...

ΝΑΙ !!!....

Τα καταφέραμε και φέτος και ήμασταν πολλοί περισσότεροι !!!

Παλμός, κέφι, ζωντάνια, έκαναν τη χθεσινή ημέρα αξέχαστη κι έδωσαν πολλά μηνύματα προς όλες τις κατευθύνσεις.
Ένα πολύ μεγάλο μπράβο στους εθελοντές που χωρίς εκείνους θα ήταν αμφίβολη η επιτυχία της χθεσινής εκδήλωσης καθώς και σε όλους όσους συνέβαλλαν σε αυτό!

Αναρτήθηκε από Mailo, 14/6/09
[
http://mailo-gr.blogspot.com/2009/06/normal-0-false-false-false-en-us-x-none.html]

 


 

κυριακη

_1Οσο περπατουσαμε (χορευαμε μαλλον) στους δρομους, κοιτουσα γυρω μου, πισω μου και, δεν ξερω γιατι, συχνα κοιτουσα και τον ουρανο. Ειχα φτιαχτει με τη συγκινηση. Ουτε κι αυτο ξερω γιατι συνεβαινε. Δεν ηταν ενα απλο αντανακλαστικο στη χαρα και την υπερηφανεια. Εψαχνα τους φιλους μου. Αναμεσα στους αμετρητους γνωστους μου. Φιλια στο στομα, αγκαλιες, σφυριχτρες, μπαλονια. Χοροπηδουσαμε. Εψαχνα τους φιλους μου. Αμετρητοι γνωστοι. Ομορφοι, χαρουμενοι, ομορφοι ανθρωποι. Αγορια, κοριτσια, πρασινα αγορια, γυμνα αγορια, στρεητ αγορια, στρεητ κοριτσια χοπ χοπ στην αμαλιας χοπ χοπ στην πανεπιστημιου. Παρα πολλοι ανθρωποι. 100%

Και κανεις σχεδον απο αυτους που βλεπεις στα πουστραδικα. Φανταζομαι δεν θα ελειψαν ομως απο τα παρτυ, αργοτερα, σε αυτα. Χωρις σφυριχτρα εκεινοι βεβαια. Χωρις κονκαρδες. Χωρις πρησμενα ποδια απο την παρελαση και την ορθοστασια στην πλατεια για ωρες και χοπ χοπ. Χωρις πρασινες κολοτσεπες απο το αραγμα στο γκαζον. Χωρις τη ζαλη των φτηνων ποτων σε πλαστικα ποτηρια. Χωρις την καυλα του ηλιοβασιλεματος στην Κοραη.
Ειδα εναν γνωστο σε μια γωνια και με κοιταξε σχεδον εντρομος. Αργησα να καταλαβω πως απο συμπτωση βρισκοταν εκει. Τον χαιρετησα. Μου χαμογελασε σαν να μη με αναγνωριζε και συνεχισα χοπ χοπ πισω απο το αρμα.
Δεν θελω αλλο να ασχολουμαι με κατι λιγοτερο απο αυτο. Και δεν εννοω πως απο εδω και στο εξης θα με ενδιαφερουν μονο οι ανθρωποι που βγαινουν μια φορα το χρονο να διαδηλωσουν και να χορεψουν για τα δικαιωματα τους, αλλα θα με αφορουν μονο εκεινοι που, περα απο καθε τι αλλο, αυτο που τους κανει χαρουμενους και υπερηφανους, ειναι ο εαυτος τους.

*η φωτο ειναι της φιλης μου της Τινας.

Αναρτήθηκε από περ - ,14/6/09

[http://patouses.blogspot.com/2009/06/blog-post_14.html]

 


 

athens pride_very proud of it!

unapatatras_1

και περισσότερος κόσμος
και μεγαλύτερη βόλτα
και πιο πολλά άρματα και πιο πολύ κέφι

unapatatras_3


(παρά το τεχνικό προβληματάκι με τη μουσική στο πρώτο άρμα)
και ωραιότατο πάρτι μετά
και να μαστε καλά
και του χρόνου!
με πιο πολλούς νιόπαντρους/νιόπαντρες!!!

unapatatras_2________pride


η αγαπημένη μου εικόνα από το φετινό pride

Αναρτήθηκε από unapatatras, 14/6/09
[
http://kousouri.blogspot.com/2009/06/athens-pridevery-proud-of-it.html]

 


 

ATHENS PRIDE 2009 - Εντυπώσεις.

[...] Ας έρθουμε τώρα στο ζουμί. Το φετινό Pride, τουλάχιστον εγώ αυτήν την αίσθηση είχα, φάνηκε να έχει περίπου τον ίδιο κόσμο με πέρσι ίσως και λίγο λιγότερο. Υπήρχε εμφανής διάθεση όλων για διασκέδαση για χαρά, όμως δεν είχε τον περσινό τόνο και παλμό έχω την αίσθηση. Ίσως θα μου πείς βέβαια, πέρσι αυτό που συνέβη λίγες μέρες πριν το Pride, ήταν οι 2 γάμοι στην Τήλο και ο ενθουσιασμός και η ευφορία γι' αυτό. Σωστά - έτσι ήταν. Όμως η αίσθηση παραμένει. Και πάντα αυτό που θέλεις είναι το καλύτερο, το παραπάνω.

[...]  Σε γενικές γραμμές όμως ήταν ένα καλό Pride, η πλατεία γέμισε και η δυναμική που υπάρχει πάντα είναι προς τα μπρος. Το Pride λοιπόν τελείωσε και πάμε γι' άλλα, γιατί για να μην ξεχνάμε, η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα που έχει σύμφωνο συμβίωσης μόνο για ετεροφυλόφιλους στον κόσμο, η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα στην Ε.Ε. που έχει διαφορετική ηλικία συναίνεσης για τους ετεροφυλόφιλους και τους ομοφυλόφιλους (15 και 17 αντίστοιχα), η Ελλάδα εξακολουθεί να είναι μια χώρα που οι διακρίσεις κατά των λοαδ θέλουν πολύ δουλειά για να εξαλειφθούν. Και όλα αυτά απαιτούν πολλά παραπάνω από ένα Pride.

Αναρτήθηκε από Tales from the other side of town, 15/6/09

[http://grsamsa.blogspot.com/2009/06/athens-pride-2009_15.html]

 


 

Η μουχλιασμένη συντηρητική ομοιομορφία του ελληνικού gay κινήματος

Φέτος ήταν η τέταρτη χρονιά που πήγα στο Gay Pride της Αθήνας . Γι'άλλη μια φορά , πέρασαμε καλά , συναντήσαμε φίλους, είδαμε ωραία αγόρια, γελάσαμε, φλερτάραμε. Και κάπου εδώ τελειώνουν και τα θετικά του Gay Pride.

Δυστυχώς, πίσω από τον επιφανειακό ριζοσπαστισμό και την ελευθεριακή ατμόσφαιρα της εκδήλωσης , στα συνθήματα και στα αιτήματα ήταν διάχυτος γι' άλλη μια φορά o μουχλιασμένος συντηρητισμός και πατερναλισμός του ελληνικού (και όχι μόνο, για να είμαστε δίκαιοι) gay κινήματος .Έχουμε γράψει και παλαιότερα σε αυτό το μπλογκ, πως το gay κίνημα, τα τελευταία χρόνια, αντί να προσπαθεί να κάνει πράξη το σύνθημα "Έξω το κράτος από τα κρεβάτια μας" και να ζητάει ίσα δικαιώματα για όλους τους πολίτες , ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού, βλέπει πια το κράτος σαν "πατερούλη" που θα παραχωρήσει σε μας τους ομοφυλόφιλους ειδικά δικαιώματα (νόμοι εναντίον των διακρίσεων, νόμοι εναντίον των "εγκλημάτων μίσους") και θα λογοκρίνει όποιον τολμήσει να εκφράσει "ομοφοβικές" απόψεις . (Ανατριχιαστικό το σύνθημα "Hate Speech=Hate Crime" που είδα στο Pride και ανοίγει το δρόμο για τη χειρότερη λογοκρισία!). Αυτή η ατζέντα προσβάλει , πρώτους απ'όλους, εμάς τους ίδιους τους gay , αφού δεν μας αντιμετωπίζει σαν ισότιμους πολίτες αυτής της χώρας αλλά σαν ανήλικους, που έχουμε ανάγκη ειδικής προστασίας. Και βέβαια, ο μόνος που θα ωφεληθεί από αυτές τις προτάσεις, θα είναι το κράτος ,που θα επεκτείνει ακόμη περισσότερο την εξουσία του.
Το άλλο μεγάλο πρόβλημα με τις ελληνικές οργανώσεις για τα gay δικαιώματα είναι ο τρόπος που χρηματοδοτούνται. Με το φτωχό μυαλό μου πίστευα πως η λεγόμενη "κοινωνία των πολιτών" (μέρος της οποίας είναι και ο gay ακτιβισμός) είναι , ή πρέπει να είναι, ανεξάρτητη από το κράτος και πως οι "Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις" λέγονται έτσι ακριβώς επειδή δεν είναι...κυβερνητικές . Στην πραγματικότητα βέβαια τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά! Οι περισσότερες ελληνικές "Μ.Κ.Ο." είναι κρατικοδίαιτες . Με αυτό τον τρόπο, απλά αναπαράγουν μια αναιμική , δήθεν "κοινωνία των πολιτών" που συναντάμε διαχρονικά στην Ελλάδα, η οποία δεν μπορεί να δραστηριοποιηθεί μόνη της, αλλά χρειάζεται πάντα την αρωγή του κράτους. Αυτή την πεπατημένη φαίνεται να ακολουθεί και το ελληνικό gay κίνημα. Το "Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι" (το οποίο θεωρεί πως τα ατομικά δικαίωματα προστατεύονται με τη λογοκρισία των απόψεων που δεν μας αρέσουν) αφού έκανε την καλύτερη διαφήμιση στο βιβλίο του Πλεύρη με τη μήνυση που κατέθεσε εναντίον του , αποφάσισε πως ήρθε η ώρα να "σώσει" και τους ομοφυλόφιλους αυτής της χώρας. Όπως παραδέχονται και οι ίδιοι χρηματοδοτούνται από προγράμματα του Υπουργείου Εξωτερικών, του Υπουργείου Απασχόλησης, της Γενικής Γραμματείας Νεας Γενιάς κα (Δε θα σταθώ στις κατηγορίες πως το "Παρατηρητήριο" χρηματοδοτείται από τον Τζορτζ Σόρος. Μακάρι να έβαζε ο Σόρος τα λεφτά του παρά να αναγκαζόμαστε εμείς οι Έλληνες φορολογούμενοι να πληρώνουμε τον ακτιβισμό του ΕΠΣΕ). Άλλα σωματεία δεν αναφέρουν τίποτε στις ιστοσελίδες τους για τον τρόπο χρηματοδότησης τους (π.χ η αστική μη κερδοσκοπική οργάνωση "Σύνθεση" που εκδίδει το περιοδικό 10% ή η επίσης αστική μη κερδοσκοπική οργάνωση "BePositive" που εκδίδει το περιοδικό "Antivirus") . Να υποθέσω πως και αυτά τα σωματεία , όπως άλλωστε και οι περισσότερες κατ'ευφημισμόν "Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις" στην Ελλάδα, λαμβάνουν κρατική χρηματοδότηση ; (αν όχι, τους παρακαλώ να με διορθώσουν) . Από τη στιγμή όμως που λειτουργούν με κρατική χρηματοδότηση, θα μου επιτρέψουν να διατηρήσω πολλές αμφιβολίες για την ανεξαρτησία τους (τί σοϊ ακτιβισμός είναι αυτός που γίνεται με κρατικό χρήμα;) και να μην τους θεωρώ μέρος της κοινωνίας των πολιτών παρά μόνο παραμάγαζα του κράτους, των κομμάτων και των πολιτικών. Και βέβαια , όπως κάθε φορά που εμπλέκεται κρατικό χρήμα, ειδικά στην Ελλάδα, γεννιούνται ερωτήματα για διαφθορά (διαβάστε για τη "λαμπρή" περίπτωση του ελληνικού τμήματος της "ACT UP" )
[...]  Σήμερα το gay κίνημα στην Ελλάδα δεν εκφράζει τίποτε ριζοσπαστικό και πραγματικά προοδευτικό. Αντίθετα , αναπαράγει όλες τις παθογένειες του μεταπολιτευτικού κρατισμού. Οι προτάσεις του δεν σημαίνουν τίποτε άλλο παρά ακόμη μεγαλύτερο κράτος, περισσότερη γραφειοκρατία και μια νέα "προοδευτική" λογοκρισία που θα αντικαταστήσει τη παλιά λογοκρισία "ελληνοχριστιανικού" τύπου.

Αναρτήθηκε από cobden, 16/6/09
[
http://folkefiende.blogspot.com/2009/06/gay.html]

 


 

Athens Gay Pride 2009

Voltsek_1[...]  Τώρα θα πρέπει να εκφράσω την γνώμη μου για το Gay Pride ως θεσμό. Υπάρχουν δύο βασικές απόψεις. Οι μεν υποστηρίζουν ότι το Gay Pride αποτελεί έναν τρόπο για να δείξουμε ότι εμείς οι ομοφυλόφιλοι υπάρχουμε, να κάνουμε τους υπόλοιπους να μας αντιμετωπίζουν με σεβασμό και να έχουμε ίσα δικαιώματα. Οι δε υποστηρίζουν ότι το Gay Pride δεν έχει καμία αξία ως θεσμός, ότι είναι δηλαδή ένα πανηγύρι με μόνο σκοπό την διασκέδαση και τον χαβαλέ και ότι είναι απλά μία ευκαιρία να ξεσαλώσει η κάθε κραγμένη.

Δεν μπορώ να απορρίψω καμία από τις δύο πλεύρες. Και στις δύο κρύβεται μία δόση αλήθειας. Γι' αυτό κι εγώ έχω καταλήξει κάπου στην μέση, με μία κλίση προς τη θετική μεριά. Θέλω να πω ότι ασφαλώς με μία παρέλαση, μία φορα το χρόνο, δεν είναι δυνατόν να αλλάξουμε την στάση της κοινωνίας προς τους ομοφυλόφιλους, ούτε πρόκειται ποτέ να αποκτήσουμε τα δικαιώματα που θέλουμε. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας. Είναι όλα θέμα παιδείας. Πρέπει να μάθουμε να δεχόμαστε το διαφορετικό και να μην συμπεριφερόμαστε σαν απολίτιστοι μπροστά σε ότι δεν μας αρέσει και δεν συμβαδίζει με αυτά που εμείς θεωρούμε "φυσιολογικά".

Όμως δεν μπορούμε να παραβλέψουμε την ουσιαστική σημασία ενός Gay Pride. Πέρα από το ξέφρενο party, τα μοντέρνα show και τις ιδιόρρυθμες παρουσίες, κρύβεται μία μειονότητα, άνθρωποι που έχουν βαρεθεί να τους μεταχειρίζονται σαν πολίτες δεύτερης κατηγορίας και είναι έτοιμοι να παλέψουν για να γίνουν απολύτως δεκτοί από την κοινωνία. Όσο ασήμαντη κι αν είναι η ύπαρξη ενός τέτοιου γεγονότος, σίγουρα είναι καλύτερη από την πλήρη ανυπαρξία. Όταν κρυβόμαστε και περιοριζόμαστε στους τοίχους των σπιτιών μας και μερικών bar και club, όταν είμαστε αθέατοι στα μάτια της κοινωνίας, τότε δεν τίθεται θέμα αποδοχής και αξιοπρέπειας. Αυτή η παρέλαση περηφάνειας είναι ένας τρόπος να φωνάξουμε "ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ, ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ". Κι εφόσον υπάρχουμε, απαιτούμε την αναγνώριση και την αποδοχή της κοινωνίας/πολιτείας. Είναι μία γέφυρα που ενώνει τους δύο κόσμους. Λίγο φανταχτερή και περίεργη ίσως, αλλά δεν παύει να είναι μία γέφυρα.

Voltsek_2Αυτό που θα πρέπει να γίνει στο μέλλον για να αναβαθμιστεί η σημασία και το περιεχόμενο του Gay Pride, είναι 1ον να συμμετέχει επίσημα το κράτος με κάποιο τρόπο. Να μην αποτελεί πράξη μερικών ιδιωτικών φορέων αλλά ένα επίσημο πολιτιστικό δρώμενο. Αυτά βέβαια τα ζητήματα δεν τα ξέρω πολύ καλά. 2ον απαιτείται η συμμετοχή όλων μας. Και δεν εννοώ μόνο των gay, lesbian, bi & transexual ανθρώπων, αλλά όλων όσων θέλουν να υπάρχει δικαιοσύνη και ισότητα σε αυτή την χώρα και στον κόσμο ολόκληρο. Εγώ προσωπικά σκοπεύω του χρόνου να είμαι εθελοντής στην διοργάνωση του Pride, για να υποστηρίξω όσο μπορώ ένα γεγονός που θέλει να αναδείξει την σημασία του αμοιβαίου σεβασμού μεταξύ των ανθρώπων.

Αναρτήθηκε από Voltsek, 2/7/09

 

[http://voltsekgayworld.blogspot.com/2009/07/athens-gay-pride-2009.html]


 

  • Δημιουργήθηκε στις

Το περιεχόμενο αυτής της σελίδας του 10% χορηγείται με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού-Μη Εμπορική Χρήση-Όχι Παράγωγα Έργα 4.0 Διεθνές.
Άδεια Creative Commons

web+programming makebelieve

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 223 guests και κανένα μέλος