Η Γνώμη του 10%

Συνέντευξη: Καλυψώ Λάρα

Φανατικοί θαυμαστές, ορκισμένοι εχθροί: Η Καλύψω Λάρα είναι το σταυροδρόμι όπου συναντιούνται και μαλλιοτραβιούνται. Αν καταφέρνει κάτι είναι να προκαλεί έντονα συναισθήματα. Διαβάστε τη συνέντευξή της και σχηματίστε τη δική σας άποψη ή επιβεβαιώστε τη γνώμη που έχετε ήδη.

Συνέντευξη στην Μελίτα Σκαμπώ

Θα ξεκινήσω από το μηδέν, σαν να μη σε γνωρίζει κανείς. Ποια είσαι ή τι είσαι; Πώς αυτοπροσδιορίζεσαι;

Να πέσει φωτιά να σε κάψει! Είμαι πασίγνωστη. Κάνω μεταποιήσεις από το 1453 και το μόνο πράγμα που με αφορά είναι ο ετεροπροσδιορισμός στα πάντα. Αυτό μου έχουν διδάξει τα social media όλα αυτά τα χρόνια εξάλλου.calypso02

Μέσω του προφίλ σου στο facebook σχολιάζεις και στηλιτεύεις τρέχοντα γεγονότα, πολιτικούς, celebrities, επώνυμους και μη, που σου τραβούν την προσοχή. Μήπως όλο αυτό είναι μια safe επιλογή για κράξιμο του καναπέ, μιας και η ανωνυμία είναι καλός φερετζές;

Μπερδεύεις την ψευδωνυμία με την ανωνυμία. Ανώνυμη μπορεί να είναι η οποιαδήποτε. Η ψευδωνυμία θέλει πολύ κόπο και συνέπεια για να στηρίξει το ψευδώνυμο τον λόγο της ύπαρξής του.

Δηλώνεις ως πλήρες όνομά σου το Καλυψώ Λουκή Λάρα. Το Λουκή είναι καρφί στην Έλενα Ακρίτα; Έχετε κάποιου είδους διαμάχη ή απλά δεν τη calypso03χωνεύεις;

Με την Έλενα υπήρξε μια μίνι διένεξη στο παρελθόν. Είχαμε γράψει ταυτόχρονα κάτι στο twitter νομίζω και φαινόταν ότι η μία αντέγραψε την άλλη ενώ δεν είχε συμβεί κάτι τέτοιο. Ήταν μια απλή σύμπτωση. Την Έλενα την συμπαθώ πολύ γιατί μου θυμίζει το πρώτο ΠΑΣΟΚ που στις μέρες μας φαντάζει η μόνη ελπίδα για αυτόν τον τόπο. Την Φάφη από την άλλη την ΜΙΣΩ. ΚΣΣΣΣ ΦΑΦΗ! ΚΣΣΣΣΣ ΚΣΣΣΣΣ!

Πέρα από τα βίντεο που δημιουργείς, έχεις φτιάξει και φωτορομάντζα για την τέχνη, όπου τα χώνεις χοντρά στους καλλιτέχνες. Τι σου κάνανε; Ποιο τραυματικό γεγονός κρύβεται εκεί;

Για χρόνια έβλεπα τους εικαστικούς να μοχθούν για να καταφέρουν να ακουστούν. Βλέποντας πως αυτό δεν απέδιδε καρπούς (πως να αποδώσει δηλαδή με αυτά που κάνουν) αποφάσισα να τους βοηθήσω με τα φωτορομάντζα μου και να τους αναγάγω αν μη τι άλλο σε πρωταγωνιστές.

Αν δεν απατώμαι, δεν έχεις κάνει καμία live δημόσια εμφάνιση. Θέλεις να διατηρήσεις κάποιου είδους μύθο; Τα καταφέρνεις ή τζάμπα κόπος;calypso04

Είμαι live 24/7/365. Ο Φρόιντ υποστήριζε πως ο μύθος είναι όνειρα που πηγάζουν από τον ασυνείδητο νου. Εγώ είμαι πολύ συνειδητή περσόνα και η ενασχόληση με τα δαιδαλώδη τοπία του ασυνείδητου είναι για κάτι ατάλαντες τύπου David Lynch που τους είναι αβάσταχτο το συνειδητό.

Γιατί επιλέγεις να γράφεις με κεφαλαία greeklish τα κείμενά σου; Έχεις σκεφτεί ότι ίσως αυτός να είναι λόγος για να μη σε διαβάζουν; Διεξάγεις κάποια γλωσσική εκστρατεία;

Αχ πόσες φόρες θα το πω; 
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ.
ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ.
Άσε που το να αλλάζεις πληκτρολόγιο κάθε λίγο και λιγάκι κάνει κακό στο ακρυλικό και των πλήκτρων και των νυχιών.

Έχεις γράψει ποτέ κάτι που να απέσυρες επειδή το μετάνιωσες;

Ναι την διαθήκη μου. Είχα αφήσει την περιουσία μου στο υπουργείο πολιτισμού με την μόνη προϋπόθεση να χρηματοδοτηθεί το remake της ταινίας "Aναζήτηση" με πρωταγωνίστρια την Μαρία Φαραντούρη στο ρόλο της Έλενας Ναθαναήλ. Ύστερα σκέφτηκα πως μπορεί αυτή η αμύθητη περιούσια να καταλήξει στις τσέπες της Μενδώνη και κατ’ επέκταση σε κάνα μοναστήρι με ιδεοληπτικές Bears. Φρίκαρα λοιπόν και την απέσυρα.

Σε θεωρείς ψώνιο;

Όχι. Έχω απόλυτη επίγνωση του μέτρου και του τι είμαι.

Τι γνώμη έχεις για την ελληνική ΛΟΑΤΚΙ+ κοινότητα όπως έχει εξελιχθεί τα τελευταία χρόνια σε σχέση με παλιότερα, μιας και είσαι μιας calypso05κάποιας ηλικίας;

Κοίτα να δεις. Από το 1453 που γεννήθηκα μέχρι σήμερα η ΛΟΑΤΚΙ+ κοινότητα συνεχίζει να δημιουργεί και να συντηρεί στερεότυπα από τα οποία υποφέρει περισσότερο από τα στερεότυπά που τις προσάπτει η άτιμη η κοινωνία. Όταν τα λύσει αυτά και σταματήσει να είναι ταξική και τοξική προς τα ίδια της τα μέλη της τότε θα ανατείλει μια καινούργια εποχή για τον πλανήτη. Επίσης μιλάω Γαλλικά και Γερμανικά και αν κερδίσω τον τίτλο θα αγωνιστώ για την παγκόσμια ειρήνη.

Πριν με ξεφορτωθείς, για μοιράσου μαζί μας κάτι που δεν ξέρει κανείς, γιατί έτσι κάνουν όλοι λογικοί άνθρωποι σε τελείως αγνώστους όταν τους παίρνουν συνέντευξη.

Κανείς δεν ξέρει να τραβάει ενδιαφέρουσες selfies.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Αλλά έτσι κι αλλιώς θα σε κάνω block.

Βρείτε την Καλυψώ Λάρα στο facebook, κάνοντας κλικ εδώ.

calypso06

  • Δημιουργήθηκε στις

Το περιεχόμενο αυτής της σελίδας του 10% χορηγείται με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού-Μη Εμπορική Χρήση-Όχι Παράγωγα Έργα 4.0 Διεθνές.
Άδεια Creative Commons

web+programming makebelieve

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 67 guests και κανένα μέλος